Logger’s Days

 

 

spring-board-1CAMPBELL RIVER SALMON FESTIVAL’S

LOGGING SPORTS 2017 &
CANADA / US CHALLENGE

AUGUST 11 to 13, 2017   NUNNS CREEK PARK

 

For pictures of the logging Sports Events see our Photo Gallery

Competitors – Please click on the required form below.  Print, fill in, sign and submit via mail or scan and send via e-mail

2017 Novice, Intermediate, Ladies & Pro application.   2017 log app

2017 Best In The Bush application   2017 best in the bush application

2017 Youth and teens application   2017 youth & teen log app

 Historically, logging has been the prime resource based industry for the coastal areas of
British Columbia.  From the days of hand logging, bulls, horses and steam machinery, to today’s use of grapple yarders, self loaders and helicopters, the industry has seen many changes.  Throughout these changes, the one thing that has remained constant, is the loggers getting together to show off their skills in friendly competitions.

Today, nearly every major logging community has these competitions, which have become known as “Loggers Sports“ and Campbell River is no exception.  Since Campbell River is the major center for the logging industry on Northern Vancouver Island and the many coastal islands and inlets, it is only natural that Logging Sports Competitions became a major event in the community.

Logging Sports are not just competitions amongst loggers, but they provide the opportunity to depict the heritage of the North Island by incorporating entertaining events that show both past and present logging practices.  Events like axe throwing, tree climbing, spring board chops, log rolling, hand bucking and high speed power saw cutting never cease to amaze the crowds at these competitions

In fact, Logging Sports has become so popular in Campbell River that TSN has aired our 2000, 2006, 2007, 2011, 2012 & 2014 Logger Sports and are still airing our Competitions on their Lumberjack Series  Our 2011, 2012 and 2014 Competitions have been posted on YouTube plus Local and Provincial TV stations routinely cover our Logger Sports on their news and sports broadcasts.  During the last 10 years we have hosted the “Canadian East West Logging Sports Challenge” and the STIHL Canadian Championships plus we were selected by Dutch TV in 2014 to be one of the sites for their reality show “Ruben & Geraldine”

For 2017, the Salmon Festival will present 3 World Championship and 7 Canadian Championships, along with 35 other Open, Intermediate, Novice, ladies, Youth and Teen events.  International and local loggers will be competing for part of the $45,645.00 prize package at this World Class Loggers Sports Competition.  On Friday evening we host three competition “The Best In The Bush  for local teams of 4 persons competing in 4 events. (Axe Throwing, Power Saw Bucking, Choker Racing and Double Hand Saw Bucking), the Youth Competitions for 8-11  year old boys and girls and the Teen Competitions for the 12 to 15 year old byes and girls.

For 12 consecutive years our show has been one of the largest Logging Sports Competition in Canada (prize package and number of events) and is now ranked 4th in North America.  It is definitely one event you don’t want to miss, whether you are a competitor or spectator.

2017 World Championships:
Open Two Man Relay – Standing & Underhand Block Chop
Open Choker Race
Ladies 2 person Underhand Butcher Block

2017 Canadian Championships:
Novice – Double Hand Bucking and Birling (Log Rolling)
Intermediate – Obstacle Pole Buck and 100cc power saw
Ladies – Single Hand Bucking
Open – Springboard Chop and Tree Climb

2017 PROPOSED LOGGERS SPORTS
EVENTS, SPONSORS & RESULTS


FRIDAY – AUGUST 11  


Best in the Bush Relay (locals only)  4 person team competing in 4 events
Sponsored by:
Results: 


Youth (age 8-11) Nail Driving – Boys
Results:
Youth (age 8-11) Nail Driving – Girls
Results:
Youth (age 8-11) Choker Race – Boys
Results:
Youth (age 8-11) Choker Race – Girls
Results:
Youth (age 8-11) Dot Split – Boys
Results:
Youth (age 8-11) Dot Split – Girls
Results:
 Youth Events Sponsored by: 


 Teen (age 12-15) Nail Driving – Boys
Results:
Teen (age 12-15) Nail Driving – Girls
Results:
Teen (age 12-15) Choker Race – Boys
Results:
Teen (age 12-15) Choker Race – Girls
Results:
Teen (age 12-15) Quarter Split (wood splitting) – Boys
Results:
Teen (age 12-15) Quarter Split (wood splitting) – Girls
Results:
Sponsored by: 

Junior Logger of the Day


SATURDAY – AUGUST 12


NOVICE EVENTS  The events are not run in the order shown. This is determined after the applications are received.


Canadian Championship – Double Hand Bucking
Sponsored by:
Results: 

Canadian Championship – Birling (Log Rolling)
Sponsored by:
Results: 

Tree Climbing
Sponsored by:
Results: 

Single Hand Bucking
Sponsored by:
Results: 

Choker Race
Sponsored by:
Results: T

Stock Power Saw Buck
Sponsored by:
Results: 

Underhand Block Chop
Sponsored by: 
Results: 

Axe Throwing
Sponsored by:
Results: 

Novice Logger of the Day -


INTERMEDIATE EVENTS  The events are not run in the order shown. This is determined after the applications are received.


Canadian Championship – Obstacle Pole Bucking
Sponsored by:
Results:

 Canadian Championship – 100CC Power Saw Buck
Sponsored by:
Results: 

 Springboard Chop
Sponsored by:
Results: 

Single Hand Bucking
Sponsored by:
Results: 

Standing Block Chop
Sponsored by:
Results: 

Underhand Block Chop
Sponsored by:
Results: 

Intermediate Logger of the Day -


OPEN EVENTS – the events are not run in the order shown. This is determined after the applications are received.


2 Man Kettle Boil
Sponsored by:
Results: 

Unlimited Hot Saw
Sponsored by:
Results: 

Chair Carving
Sponsored by:

Results: 


 SUNDAY – AUGUST 13
OPEN, LADIES AND MIXED EVENTS WILL BE
OPEN TO ALL COMPETITORS, BUT WILL ALSO  BE OUR
CANADA VERSES UNITED STATES CHALLENGE

All events that have a minimum of 2 competitors from each country will be part of the Canada / United States Challenge.
Scoring for the Challenge will be 1 point for the country who’s competitor places highest in the event.


OPEN EVENTS  The events are not run in the order shown. This is determined after the applications are received.


World Championship – 2 Man Relay – Standing  & Underhand Block Chop
Sponsored by:
Results: 

World Championship – Choker Race
Sponsored by:
Results: 

Canadian Championship – Tree Climbing
Sponsored by:
Results: 

Double Hand Bucking
Sponsored by:
Results: 

Axe Throwing
Sponsored by:
Results: 

Single Hand Bucking
Sponsored by:
Results: 

Grand Prairie Accuracy Cut
Sponsored by:
Results: 

Obstacle Pole Bucking
Sponsored by:
Results: 

Hot Saw (140CC with pipe)
Sponsored by:
Results: 

Stock Power Saw
Sponsored By:
Results: 

Birling (Log Rolling)
Sponsored by:
Results: 

5 Event Relay – Canada Verses United States teams
Sponsored by:
Results:

Open Logger of the Day – 


LADIES EVENTS   The events are not run in the order shown. This is determined after the applications are received.


World Championship – 2 Person Underhand  Butcher Block Chop
Sponsored by:
Results: 

Canadian Championship – Single Hand Bucking
Sponsored by:
Results:

Double Hand Bucking
Sponsored by:
Results: 

Choker Race
Sponsored by:
Results: 

Stock Power Saw
Sponsored by:
Results: 

Tree Climbing
Sponsored by:
Results: 

Axe Throw
Sponsored by:
Results: 

Lady Logger of the Day – 


MIXED EVENTS

Jack & Jill Double Hand Bucking
Sponsored by: 
Results: 


   2016 LOGGERS SPORTS EVENTS, SPONSORS & RESULTS


FRIDAY – AUGUST 5  –  The events are not run in the order shown. This is determined after the applications are received.


Best in the Bush Relay (locals only)  4 person team competing in 4 events
Sponsored by: City of Campbell River, Storey Creek Trading, 2 Day Radio, Campbell River Mirror, Interfor Corporation,
Western Forest Products, United Rentals, Hilcam Trophies, Carmac Diesel, TimberWest
Results: Kenny Nelson & His Kids – 1st, Western Forest Products Team 1 – 2nd, Western Forest Products Team 2 – 3rd, Strategic Women – 4th, Interfor Team 1 – 5th


 Media Challenge (local media only) 3 person team competing in 3 events
Sponsored by: City of Campbell River, 2 Day Radio, Eagle Radio, What’s on Digest, Campbell River Rotary, Daybreak Rotary, Pacific Cachalot, Chances-Campbell River
Results: 


 Youth (age 8-11) Nail Driving – Boys
Results: Josh Evans -1st, Liam Walker – 2nd, Matthew Weins – 3rd, Jakob Weins  – 4th, Braedon Couburn – 5th
Youth (age 8-11) Nail Driving – Girls
Results: Hunter Tkach -1st, Cloe Yon – 2nd, Charley MacMillan – 3rd, Keva Millar – 4th, Ella Cambell – 5th
Youth (age 8-11) Choker Race – Boys
Results: Braedon Coudurn – 1st, Matthew Weins – 2nd, Markus Schulte – 3rd, Jakob Weins – 4th, Ethan Lanolette – 5th
Youth (age 8-11) Choker Race – Girls
Results: Hunter Tkach  – 1st,  Maria Yon – 2nd, Keva Millar – 3rd, Reagan Boulet – 4th, McKenna Harris – 5th
Youth (age 8-11) Dot Split – Boys
Results: Bodhi Millar – 1st, Braedon Couburn – 2nd, Ethan Lanolette – 3rd, Markus Schulte – 4th, Pearson Couburn – 5th
Youth (age 8-11) Dot Split – Girls
Results: Charley MacMillan – 1st, McKenna Harris – 2nd, Maria Yon – 3rd, Cloe Yon – 4th, Chelsea Harris – 5th
 Youth Events Sponsored by: Provincial Community Gaming, City of Campbell River, Bounce A Rama, Your Machine Shop, Thrifty Foods, Campbell River Mirror, 2 Day Radio, Tyee Chevrolet


 Teen (age 12-15) Nail Driving – Boys
Results: Riley Cook – 1st, Tearlach Thompson – 2nd, Hunter Yon -3rd
Teen (age 12-15) Nail Driving – Girls
Results: Lanasia Parsons1st, Heidi Schulte – 2nd, Kaylence Harris – 3rd, Ella Gallant – 4th, Kamryn Kendrick – 5th
Teen (age 12-15) Choker Race – Boys
Results: Hunter Yon – 1st, Tearlach Thompson – 2nd, Riley Cook –  3rd
Teen (age 12-15) Choker Race – Girls
Results: Kamryn Kendrick – 1st, Lanasia Parsons – 2nd, Heidi Schulte – 3rd, Kaylence Harris – 4th, Ella Gallant – 5th
Teen (age 12-15) Quarter Split (wood splitting) – Boys
Results: Riley Cook – 1st, Tearlach Thompson – 2nd, Hunter Yon – 3rd
Teen (age 12-15) Quarter Split (wood splitting) – Girls
Results:Lanasia Parsons – 1st, Kaylence Harris – 2nd, Heidi Schulte – 3rd, Ella Gallant – 4th, Amanad Henderson – 5th
Sponsored by: Provincial Community Gaming, City of Campbell River, Romper Room, Eagle Radio, Thrifty Foods, Vancouver Island InsuranceCentres, Coast Environmental, Comox Valley Exhibition, Telus

Junior Logger of the Day – Lanasia Parsons


SATURDAY – AUGUST 6

NOVICE EVENTS  The events are not run in the order shown. This is determined after the applications are received.

Canadian Championship – Single Hand Bucking
Sponsored by: Storey Creek Trading, Tyee Chevrolet, Campbell River Boatland, Renewable Forest Services, Campbell River Rotary, Telus, Coast Environmental, Pacific Cachalot, Wainbee
Results: Mark Bouquin -1st, Ryan Simmonds – 2nd, Neil McNalty – 3rd, Brad Laviolette – 4th, Allan Knapp – 5th

Canadian Championship – Underhand Block Chop
Sponsored by: All In One Party Rentals, Western Forest Products, St. John Ambulance, Blue Thunder Contracting, Pacific Cachalot, Chinook Forest Products, CRES Nap Auto Parts, Cypress Creek Logging, Acklands Grainger
Results: Mark Bouquin – 1st, Tyler Brady – 2nd, Thomas Symons – 3rd, Brad Laviolette – 4th, Neil McNalty – 5th

Double Hand Bucking
Sponsored by: City of Campbell Rriver, Provincial Community Gaming, Capital Power, TimberWest, Inland Kenworth, Brandt Tractor, Mackie Research, Dick’s Fish & Chips, Pacific Coastal Airlines
Results: Burlin Nickerson & John Wheldon – 1st,Ryan Simmonds & Chase Gundreson – 2nd, Julian Welp & Dan Knapp – 3rd, Neil McNalty & Thomas Symons – 4th

Tree Climbing
Sponsored by: Comox Valley Exhibition, Thrifty Foods, Vancouver Island MusicFest, Husky Forest Services, All In One Party Rentals, Provincial Community Gaming, Chances-Campbell River, Bailey Western Star Trucks, Campbell River Rotary
Results: Brad Laviolette – 1st, Julian Welp – 2nd, Erin Lavoie – 3rd, Allan Knapp – 4th, Tyler Brady – 5th

Choker Race
Sponsored by: Vicar Electric, Safety Net Security, 2 Day Radio, Campbell River Mirror, Vancouver Island InsuranceCentres, E & B Helicopters, Holbrook Dyson Logging, Campbell River Rotary, Home Hardware, Kurt Leroy Trucking
Results: Tyler Brady – 1st, Brad Laviolette – 2nd,Jeff Couburn – 3rd, Ryan Simmonds – 4th, Thomas Symons – 5th

Stock Power Saw Buck
Sponsored by: Bounce A Rama, Renewable Forest Services, Columbia Ice, Terry’s Power Equipment, Discovery Crane, FOE Ladies Auxiliary, Torbram Electric, Discovery Passage Dental, The Mortgage Centre
Results: Leo Coudreau – 1st, Julian Welp – 2nd, Ole Ivar Lierhagen – 3rd, Veboern Sonsteby – 4th, Thomas Symons – 5th

Birling (Log Rolling)
Sponsored by: City of Campbell River, Romper Room, Interfor Corporation, Thrifty Foods, Bill Howich RV & Marine, Eagle Radio 97.3, Try Max Transport, Grieg Seafood, OK Tire Store, JB Radiator
Results: Kenji Boyko – 1st, Peter Charnock –  2nd, Eric Hoberg – 3rd, Wilian Welp – 4th, Mark Bouquin – 5th

Axe Throwing
Sponsored by: Storey Creek Trading, Eagle Radio 97.3, Western Forest Products, United Rentals, Truck Loggers Association, Waddington Logging, Menzies Transport, Carmac Diesel, Fearless Log Salvage
Results: Burlin Nickerson – 1st,Troy Lambert – 2nd, Brad Laviolette – 3rd,Leo Coudreau – 4th,Brett Marquis – 5th

Novice Logger of the Day – Brad Laviolette


INTERMEDIATE EVENTS  The events are not run in the order shown. This is determined after the applications are received.

Canadian Championship – Springboard Chop
Sponsored by: City of Campbell River, Husky Forest Services, TimberWest, Seymour Services, Tyee Chevrolet. Inland Kenworth, Alpine Backhoe Services, Daybreak Rotary, Telus, Maritime Pacific Engineers
Results: Burlin Nickerson – 1st, Ole Ivar Lierhagen – 2nd, Veboern Sonsteby – 3rd ,Mike Boyko – 4th, Mark Bouquin – 5th

 Canadian Championship – 100CC Power Saw Buck
Sponsored by: Interfor Corporation, Capital Power, Western Forest Products, Pacific Cachalot, Brandt Tractor, Holbrook Dyson Logging, Yamaha, Menzies Transport, Cermaq Canada
Results: Burlin Nickerson – 1st, Jeff Couburn – 2nd, Erin Lavoie – 3rd, Julian Welp – 4th, Mark Bouquin – 5th

 Tree Climbing
Sponsored by: Storey Creek Trading, Bendickson Contractors, Interfor Corporation, Truck Loggers Association, Barton Insurance Brokers, Sun Coast Logging, Campbell River Boatland, BC Hydro, Kurt Leroy Trucking
Results: Not run due to no competitors

Obstacle Pole Bucking
Sponsored by: 2 Day Radio, Campbell River Mirror, York Machine Shop, Northern Ropes, Strathcona Falling, Strategic Natural Resourses, Save On foods, Dickson Timber Falling, Discovery Passage Dental, Quality Foods
Results: Brad Laviolette – 1st, Erin Lavoie – 2nd, Ryan Simmonds – 3rd, Jeff Couburn – 4th, Mark Bouquin – 5th

Single Hand Bucking
Sponsored by: Van Kam Freightways, C&L Supply, Chinook Forest Products, What’s On Digest, Vancouver Island InsuranceCentres, A-1Radiators, Strathcona Toyota, Dennis Dystant Trucking, Western Equipment, Discovery Launch Water Taxi
Results: Karl Bischoff – 1st, Veboern Sonsteby – 2nd, Ole Ivar Lierhagen – 3rd, Burlin Nickerson – 4th, Nick Hall – 5th

Standing Block Chop
Sponsored by: Eagle Radio 97.3, Ironwood Storage, Travelodge Campbell River, Vancouver Island MusicFest, Leemac Electric, Associated Tire, Finning Canada, Bounce A Rama, Discovery Crane, Ah Jackson Log Hauling
Results: Veboern Sonsteby – 1st, Erin Lavoie – 2nd, Tyler Brady – 3rd, Burlin Nickerson – 4th, Eric Hoberg – 5th

Underhand Block Chop
Sponsored by: Thrifty Foods, Comox Valley Exhibition, Advanced Marine Power, Sky-Hi Scaffolding, Steve Marshall Ford, Homalco Forestry Ltd, Chances-Campbell River, Coast environmental, Windsor Plywood, Calci Holdings
Results: Burlin Nickerson – 1st, Veboern Sonsteby – 2nd, Ole Ivar Lierhagen – 3rd

Intermediate Logger of the Day – Burlin Nickerson

OPEN EVENTS: the events are not run in the order shown. This is determined after the applications are received.

Canadian Championship – 2 Man Kettle Boil
Sponsored by:
Comox Valley Exhibition, United Rentals, St. John Ambulance, 2 Day Radio, Campbell River Mirror, Advanced Marine Power, Carmac Diesel, JRP Solutions, Woofy’s Pet Foods
Results: Mark Bouquin & Brad Laviolette – 1st, Dave MacLeod & Katherine Pelkey – 2nd, Brian Bartow & Nick Hall – 3rd, Karl Bischoff & Anita Jezowski – 4th, Danielle Tkach & Todd & Todd Tkach – 5th

Chair Carving
Sponsored by:
Vicar Electric, Finning Canada, Strategic Natural Resorses, Gord Knight Ventures, Try Max Transport, Yamaha, Capacity Forest Management, Sears Canada, Wacor Holdings
Results: Dave MacLeod – 1st, Brad Laviolette – 2nd, Stirling Hart – 3rd, Eric Hoberg – 4th, Burlin Nickerson – 5th


SUNDAY – AUGUST 7

OPEN EVENTS  The events are not run in the order shown. This is determined after the applications are received.

World Championship – 2 Man Relay – Standing  & Underhand Block Chop
Sponsored by: City of Campbell River, Interfor Corporation, Thrifty Foods, Truck Loggers Association, 2 Day Radio, Campbell River Mirror, Tyee Chevrolet, Provincial Community Gaming, Kurt Leroy Trucking
Results: Jason Lentz & Stirling Hart – 1st, Nick Hall & Brian Bartow – 2nd, Dave MacLeod & Nick Russell – 3rd, Ole Lvar Lierhagen & Veboern – 4th, Karl Bischoff & Eric Hoberg – 5th

World Championship – Choker Race
Sponsored by: Eagle Radio 97.3, TimberWest, Western Forest Products, Capital Power, United Rentals, Storey Creek Trading, Chances Campbell River, Chinook Forest Products, Coast Environmental
Results: Brian Bartoe – 1st, Eric Hoberg – 2nd, Julian Welp – 3rd, Allan Knapp – 4th, Mark Bouquin – 5th

Canadian Championship – Axe Throwing
Sponsored by: Van Kam Freightways, Dick’s Fish & Chips, JRP Solutions, Finning Canada, Mackie Research, Grieg Seafood, Pacific Coastal Airlines, Windsor Plywood, A H Jackson Log Hauling
Results: Stirling Hart – 1st, Nick Russell – 2nd, David Moses Jr. – 3rd, Mark Bouquin – 4th, David Moses Sr. – 5th

Double Hand Bucking
Sponsored by: All In One Party Rentals, Thrifty Foods, Ironwood Storage, Leemac Electric, Bounce A Rama, Bendickson Contractors, Try Max Transport, Cermaq Canada, Wainbee
Results: Jason Lentz & Stirling Hart – 1st, David Moses Sr. & David Moses Jr – 2nd, Nick Russell & Nick Hall – 3rd, Dave MacLeod & Roger Briscoe – 4th, Eric Hoberg & Brian Bartow – 5th

Tree Climbing
Sponsored by: Storey Creek Trading, Sky-Hi Scaffolding, Homalco Forestry Ltd, Capacity Forest Management, Chances-Campbell River, Telus, Carmac Diesel, Discovery Crane, Wacor Holdings
Results: Brian Bartow – 1st, Stirling Hart – 2nd, Eric Hoberg – 3rd, Keith Zender – 4th

Single Hand Bucking
Sponsored by: Eagle Radio 97.3, Advanced Marine Power, United Rentals, Discovery Crane, Home Hardware, Fearless Log Salvage, Wacor Holdings, JB Radiators, Maritime Pacific Engineers
Results: Sstirling Hart – 1st, David Moses Jr. – 2nd, Jason Lentz – 3rd, Nick Russell – 4th, Dave MacLeod – 5th

Grand Prairie Accuracy Cut
Sponsored by: Romper Room, Travelodge-Campbell River, Torbram Electric Supply, What’s On Digest, JR Contracting, Tyee Chevrolet, Primerica Life Insurance, Morgan Machine Works, E Oakley & Company
Results: Nick Russell – 1st, Kark Bischoff – 2nd, Bob Marquis – 3rd, Ed Braun – 4th, Leo Coudreau – 5th

Obstacle Pole Bucking
Sponsored by: Holbrook Dyson Logging, OK Tire Store, Vancouver Island MusicFest, Vancouver Island InsuranceCentres, Pacific Cachalot, Blue Thunder Contracting, Windsor Plywood, The Mortgage Centre, Calci Holdings
Results: Stirling Hart – 1st, Dave MacLeod – 2nd, Nick Russell – 3rd, Brian Bartow

Springboard Chop
Sponsored by: Interfor Corporation, City of Campbell River, Brandt Tractor, Husky Forest Services, Inland Kenworth, Campbell River Boatland, Menzies Transport, Renewable Forest Services, Dennis Dystant Trucking
Results: Stirling Hart – 1st, Jason Lentz – 2nd, Karl Bischoff – 3rd, Nick Hall – 4th, Dave MacLeod -5th

Unlimited Hot Saw
Sponsored by: Raven Forest Products, Associated Tire, A-1 Radiators, Husky Forest Services, E&B Helicopters, Alpine Backhoe Services, BC Hydro, Sears Canada
Results: Stirling Hart – 1st, David Moses Jr. – 2nd

Hot Saw (140CC with pipe)
Sponsored by: C&L Supply, 2 Day Radio, Campbell River Mirror, North Island Communications, Jerry’s Auto Repair-Courtenay, Quality De Signs, Real Canadian Superstore, Acklands Grainger
Results: Karl Bischoff – 1st, Dave MacLeod – 2nd, Jason Lentz – 3rd, Danielle Thach – 4th, Leo Coudreau – 5th

ECHO Stock Power Saw
Sponsored By: Seymour Services, Strathcona Falling, North Island Co-Op Gas Bar, Dickson Timber Falling, Strathcona Toyota, ECHO Power Equipment, Discovery Passage Dental, Wainbee
Results: Karl Bischoff – 1st, Nick Russell – 2nd, David Moses Sr. – 3rg, Bob Marquis – 4th, David Moses Jr. – 5th

Birling (Log Rolling)
Sponsored by: Comox Valley Exhibition, Ocean Pacific Marine, Pacific Cachalot, Columbia Ice, Carmac Diesel, Campbell River Rotary, Telus, Discovery Launch-Water Taxi, Quality Foods
Results: Brian Bartow – 1st, Stirling Hart – 2nd, Erin Lavoie – 3rd, Nathan Krein – 4th

Open Logger of the Day – Stirling Hart


LADIES EVENTS   The events are not run in the order shown. This is determined after the applications are received.

Canadian Championship – Underhand Block Chop
Sponsored by: TimberWest, City of Campbell River, Comox Valley Exhibition, Interfor Corporation, 2 Day Radio, Campbell River Mirror, Holbrook Dyson Logging, Renewable Forest Services, The Mortgage Centre
Results: Erin Lavoie – 1st, Danielle Tkach – 2nd, Anita Jezowski – 3rd, Allison Briscoe – 4th, Megan Aasen – 5th

Double Hand Bucking
Sponsored by: Vancouver Island MusicFest, Van Kam Freightways, Western Forest Products, Capital Power, Steve Marshall Ford, Barton Insurance Brokers, Bailey Western Star Trucks, Menzies Transport, Kurt Leroy Trucking
Results: Anita Jezowski & Allison Briscoe – 1st,Danielle Tkach & Erin Lavoie – 2nd, Nicola Litteton & Tracy Litteton – 3rd, Dawn Briscoe & Sarah Mooney – 4th, Sherri Silvester & Michelle Silveste – 5th

ECHO Stock Power Saw
Sponsored by: Storey Creek Trading, Eagle Radio 97.3, Coast Mountain Industries, Terry’s Power Equipment, Campbell River Boatland,Chances Campbell River, Campbell River Rotary, Sun Coast Logging, ECHO Power Equippment
Results: Erin Lavoie – 1st, Allison Briscoe – 2nd, Anita Jezowski – 3rd, Katherine Pelkey – 4th, Dawn Briscoe – 5th

Single Hand Bucking
Sponsored by: United Rentals, Western Forest Products, Truck Loggers Association, Save On Foods, CRES-Napa Auto Parts, Blue Thundre Contracting, Alpine Backhoe Services, Cypress Creek Logging
Results: Erin Lavoie – 1st, Danielle Tkach – 2nd, Allison Briscoe – 3rd, Anita Jezowsk – 4th, Dawn Briscoe – 5th

Choker Race
Sponsored by: Provincial Community Gaming, Thrifty Foods, All In One Party Rentals, What’s On digest, Tyee Chevrolet, Vancouver Island InsuranceCentres, Daybreak Rotary, Discovery Passage Dental, Western Equipment
Results: Erin Lavoie – 1st, Dayna Griffiths – 2nd, Danielle Tkach – 3rd, Michelle Silveste – 4th, Marina Hanson – 5th

Axe Throw
Sponsored by: FOE Ladies Auxiliary, Safety Net Security, Bill Howich RV & Marine, St. John Ambulance, Inland Kenworth, York Machine Shop, Northern Ropes, Pacific Cachalot, Coast Environmental
Results: Allison Briscoe – 1st, Danielle Tkach – 2nd, Sarah Mooney – 3rd, Nicola Littleton – 4th, Erin Lavoie – 5th

Lady Logger of the Day – Erin Lavoie


MIXED EVENTS

Jack & Jill Double Hand Bucking
Sponsored by: Vancouver Island InsuranceCentres, Chinook Forest Products, St. John Ambulance, Comox Valley Exhibition, Brandt Tractor, Bounce A Rama, Campbell River Rotary, Finning Canada, Woofy’s Pet foods
Results: Jason Lentz & Erin Lavoie – 1st, Nick Russell & Allison Briscoe – 2nd, Sarah Mooney & Leo Coudreau – 3rd, Dave MacLeod & Anita Jezowski – 4th, Karl Bischoff & Dawn Briscoe – 5th


   

Timers provided by – Mountainaire Avian Rescue Society

Grounds Crew by – Campbell River Football

Loggers Sports Grounds Sponsors

Community Gaming (Prov. Govt.) City of Campbell River, Husky Forest Services, Storey Creek Trading, United Rentals, Brandt Tractor, Discovery Crane, Wacor Holdings, Chinook Forest Products, Fearless Log Salvage,